Dom przy Olchowej 5 – projekt domu z 4 pokojami

Wybieramy odpowiedni projekt domu dla rodziny z trójką dzieci.

Posiadanie trójki dzieci niewątpliwie przynosi ogromną radość, lecz równocześnie wiąże się z większym obowiązkiem oraz rosnącymi oczekiwaniami dotyczącymi codziennego komfortu życia wszystkich członków rodziny. Wybór adekwatnego projektu domu dla pięcioosobowej rodziny może być wyzwaniem, ale bez wątpienia można znaleźć optymalne rozwiązanie również w takiej sytuacji. Jaki projekt domu będzie odpowiedni dla rodziny składającej się z pięciu osób? Postarajmy się znaleźć cechy idealnego wyboru.

Dom przy Cyprysowej 82 – projekt domu z 4 pokojami

Odpowiednio dużo miejsca dla wszystkich  – jaka powierzchnia domu dla pięciu osób?

W kwestii powierzchni domu dla pięcioosobowej rodziny, trudno jednoznacznie określić minimalne wymagania, ponieważ zależy to głównie od indywidualnych potrzeb i oczekiwań mieszkańców. Niemniej jednak, można posłużyć się pewnymi standardami i ogólnymi wytycznymi.
Optymalny projekt domu dla rodziny z trójką dzieci powinien oczywiście zawierać strefę dzienną (salon+kuchnia) oraz wyznaczone miejsce na jadalnię. Poza tym główną sypialnię małżeńską oraz – w idealnej wersji – trzy pokoje dla dzieci. Warto zauważyć, że niektórzy mogą uznać za wystarczający wybór domu z dwoma sypialniami dla dzieci, z których jedna będzie współdzielona przez dwoje dzieci. Do pewnego czasu może to być akceptowalne, jednak praktyka pokazuje, że wspólne pomieszczenie zdaje egzamin do okresu nastoletniego u dzieci. W późniejszym czasie, gdy dzieci burzliwie i intensywnie dorastają, potrzeba prywatności staje się zbyt istotna, dlatego już na etapie, w którym wybieramy projekt domu, warto przemyśleć taką sytuację i wybrać wariant z większą ilością pokoi. Jeśli chodzi o powierzchnię domu dla pięcioosobowej rodziny, można założyć, że minimalna wielkość powinna wynosić około 100-120 m² realnej powierzchni użytkowej. Oczywiście istnieją takie projekty domów, które na mniejszej przestrzeni mają zaprojektowane 4 pokoje + salon z kuchnią, lecz z racji mniejszej powierzchni wiadome jest, że ich powierzchnia będzie mniejsza, a co za tym idzie komfort użytkowania może nie wszystkim odpowiadać. 

Dom przy Kwiatowej 3

Wnętrze dostosowane do potrzeb całej rodziny

W przypadku pięciu osób, zdecydowanie warto zadbać jednak o większą przestrzeń do zamieszkania, co przyczyni się do zwiększenia komfortu dla wszystkich mieszkańców. Powszechnie wybieraną opcją są nowoczesne projekty domów z otwartą przestrzenią dzienną na parterze, czyli połączenie salonu z jadalnią, a nawet kuchnią. Możliwość niezakłóconej komunikacji między dwoma pomieszczeniami sprawi, że przestrzeń wyda się większa nie tylko optycznie, ale i bardziej dostępna dla wszystkich. Optymalna powierzchnia domu dla pięcioosobowej rodziny powinna wynosić między 140 a 160 m². Nie musimy wtedy rezygnować z tak istotnych pomieszczeń, jak druga łazienka, funkcjonalne pomieszczenie gospodarcze, spiżarnia, garderoba, czy pokój gościnny pełniący funkcję gabinetu. Dodatkowe pomieszczenia znacząco podniosą komfort codziennego życia. W przypadku większej ilości osób w domu można rozważyć taki projekt domu, który posiada sypialnię rodziców zaprojektowaną w standardzie master bedroom, czyli apartamentu z prywatna garderobą i łazienką. W takim wariancie unikamy tłoku związanego z poranną toaletą, którą w jednym momencie muszą wykonać wszyscy mieszkańcy – dzieci przed wyjściem do szkoły i dorośli przed udaniem się do pracy. Przy wyborze warto zastanowić się również, czy możemy sobie pozwolić na dom z garażem, czy warunki działki, lub budżet inwestycyjny uniemożliwia wybór takiego domu. Pamiętajmy, że garaż to nie tylko miejsce do parkowania samochodu, lecz również wielofunkcyjne pomieszczenie, które przy pięciu osobach może z powodzeniem pełnić funkcje magazynowe, mieszczące rowery, sprzęt zimowy, czy różnego typu zabawki, czy meble ogrodowe. 

Dom przy Olchowej 5 – projekt domu z 4 pokojami

Parterowy, czy z poddaszem – jaki projekt domu wybrać? 

Poza funkcjonalnym układem wnętrza i optymalną powierzchnią użytkową musimy jeszcze wybrać typ budynku. Czy widzimy nasze życie w parterowym domu, czy stawiamy na projekty domów z poddaszem użytkowym? Zarówno w segmencie parterówek, jak i domów z zagospodarowanym piętrem znajdziemy odpowiednie rozwiązania dla rodziny 2+3. Warto jednak zauważyć, że domy parterowe posiadają zwykle większą powierzchnię zabudowy niż piętrowy lub z poddaszem, co może być istotne w przypadku wąskich działek, lub tych o mniejszych wymiarach. Pewną przewagę wydają się mieć w tym aspekcie domy z poddaszem, gdyż posiadają wyraźny podział na strefę dzienną (na parterze) i nocną (na poddaszu). Gdy dzieci są już odpowiednio duże rodzice mogą niejako oddać im piętro, a sami zamieszkać na parterze, w dodatkowym pokoju dołączonym do salonu i kuchni. Z drugiej strony parterowy projekt domu w dowolnym momencie można rozbudować i zaadaptować poddasze na cele mieszkalne, co również podniesie komfort użytkowania budynku i wydatnie zwiększy powierzchnię użytkową.
Wybór konkretnego typu budynku zależy w największym stopniu od prywatnych upodobań i preferencji inwestorów. 

 

Artykuł sponsorowany

0 thoughts on “Wybieramy odpowiedni projekt domu dla rodziny z trójką dzieci.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *